Május 17-én húsz bölényt engedtek szabadon a Déli-Kárpátokban fekvő Szárkő-hegységben. Az állatok Európa különböző vadasparkjaiból és tenyészeteiből érkeztek. A nyár folyamán további tíz állattal bővítik az állományt.
A most visszatelepített bölények előbb egy 15 hektáros bekerített területen alkalmazkodhatnak az új környezetükhöz, majd egy 160 hektáros területen kerülnek félszabad állapotba, és ősszel teljesen szabadon engedik őket. A nagy testű növényevők a Szárkő-helység 59 ezer hektáros Natura 2000-es besorolású területét vehetik birtokba. A WWF Románia közleménye szerint ez lesz a valaha volt legjelentősebb kísérlet a bölények európai visszahonosítására.
A bölények teljes szabadon engedését követően azokat nem fogják etetni és gondozni, hanem úgy tekintenek rájuk, mint a vadállatokra – teljes értékű részei lesznek az ökoszisztémának és a természeti folyamatoknak. A cél az, hogy egy új, hosszú távon életképes, szabadon mozgó európai bölénypopulációt hozzanak létre a Szárkő-hegységben. Több száz állat meghonosításával a középtávú cél az, hogy 2024-ig elérjék az 500-as egyedszámot. A Rewilding Europe a Temesvári Egyetemmel közösen fogja figyelemmel kísérni és tanulmányozni a bölények életét.

A helyi lakosság idegenforgalmi és gazdasági fellendülést remél a bölények visszatelepítésével kapcsolatban. Munkalehetőség elsősorban vadvédelmi őrként és idegenforgalmi vezetőként kínálkozik, melyekre már képzéseket is indítottak. A közeljövőben pedig alapítanak egy ún. Bölény Látogatóközpontot is, amely különböző, a bölényekkel és a természettel kapcsolatos programok szervezésével foglalkozna.
Az európai bölény (Bison bonasus) a Kárpátokból 1762. tájékán tűnt el, 1927-ben pedig kihalt a vadonból és mindössze 54 fogságban tartott példány maradt. Azonban a sikeres tenyésztésnek és a visszatelepítési programoknak köszönhetően állománya azóta újra felszaporodott. A világon jelenleg 5046 európai bölényt tartanak számon, de ezek közül mintegy 3420 él félszabad körülmények között és csupán 1000 példánya szabadon – elsősorban a híres lengyelországi bialowiezai őserdőben.
Forrás és további információk:
MTI, Rewilding Europe, WWF-Románia
Jakab Dániel
|