Az amerikai székhelyű IISE (Nemzetközi Fajfelfedezési Intézet) minden évben nyilvánosságra hoz egy listát, amelyben a legutóbb felfedezett fajok szerepelnek. Idén sem volt ez másképp, az Intézet bizottsága több, mint 18 ezer faj közül választotta ki azt a tízet, melyet a legérdekesebbnek vagy legkülönlegesebbnek ítélt.
A most felfedezett állatfajok több, mint fele rovar, és a paraziták is szép számmal képviseltetik magukat. A válogatásban akadnak ölelnivalóan aranyos, már-már házikedvencszerű állatok. Ebből mutatok be egyet.
|
A dél-amerikai olinguito – Bassaricyon neblina – az egyik legújabb felfedezett faj. A plüssmacira hasonlító emlős körülbelül 60 cm-esre nő meg (ebből 30 cm a farka), bundája vöröses barna, farka hosszú, tömege mindössze egy kiló. Bár a mosómedvék családjába, tehát a ragadozók rendjébe sorolják, főként gyümölcsöket fogyaszt. Éjszakánként bújik elő, fákon él, és alkalmanként egyetlen utódot hoz világra. Ecuador és Kolumbia őserdeiben bukkantak rá amerikai tudósok. Felfedezésének különös története van: több állatkertben is éltek egyedei az 1960-as években, de a tudósok tévedésből az olingo (ecsetfarkú nyestmedve – Bassaricyon gabbii) fajhoz tartozónak vélték őket. Később állatirhák és csontvázak tanulmányozása közben jöttek rá, hogy új fajról van szó. A Dél-Amerikába indított expedíciók aztán meg is találták ezt a mosómedvére emlékeztető állatot, mely magasabb fekvésű területeken él, mint az olingo. Az olinguito 35 éve az első új emlős, amelyet a nyugati féltekén azonosítottak.
Bár a faj példányai ezrével élnek a hegyvidéki erdőségekben, nem találták meg őket könnyen valószínűleg azért, mert éjszakánként ugrálnak a fák tetején. A kutatók szerint a fent említett két országon kívül Panamában, Costa Ricában, Venezuelában, Brazíliában, Peruban és Guyanában is előfordulhatnak.
Nemzetközi Fajfelfedezési Intézet honlapja.
Csonka Eperke
|