A nem őshonos fajok szabadon engedése a természetben sok gondot okoz a hazai élővilágnak. (Jól ismert példája a mocsári teknős kiszorulása sok hazai vízből a vörösfülű ékszerteknős miatt.) Idén tavasszal egy új (de feltehetően elterjedt) problémával találkoztunk az FTK-s kirándulások, terepi munkák egyik kedvelt célpontjánál, a János-hegy oldalában fekvő Béka-tónál.
|
A tóban a névadó békák örömmel felfedezett petecsomói között sajnos néhány aranyhal sárgállott a vízben. Környezettől elütő színük is jól jelzi, mennyire nem idevalók. Ők az enyhe télnek köszönhetően már itt telelhettek át. Szegény kétéltűeknek – a békák mellett lassan a gőték is felkeresik a kis tavat, hogy ott szaporodhassanak – így, a már eddig is sok, ember által okozott probléma (például gázolások a tavaszi vonulás során) mellett egy újabb, szintén a mi számlánkra írható nehézséggel kell megküzdeniük a túlélésért: a falánk aranyhalakkal. A petékből kikelő ebihalak ugyanis kitűnő táplálékot jelentenek számukra. Köztudott, hogy az olyan, kisméretű állóvizekben, ahol halak is élnek, a kétéltűeknek nincs esélyük a szaporodásra.
Ennek megakadályozására Klubunk „aranyhal-mentesítő” akcióba fogott. Első próbálkozásunk, hogy a halakat kifogjuk, a tóban lévő rengeteg ág és fadarab miatt sajnos nem volt sikeres. Azonban a helyzet felmérése után arra jutottunk, a nyár végén vagy ősszel visszatérünk, és megpróbálunk a következő évre biztonságosabb környezetet teremteni hazánk védett kétéltűfajainak a Béka-tónál. Erre lelkes segítőket, esetleg a halakat befogadókat örömmel várunk. Továbbá a körülöttünk lévő élővilág megóvása érdekben mindenkit arra kérünk: megunt, vagy helyszűke miatt „feleslegessé” vált kisállatainak ne a természetben keressen új otthont!!! Az állatkertekben, kisállatkereskedésekben sok helyen visszaveszik ezeket az állatokat.
Erős Ágnes
|